بسم الله الرحمن الرحیم. همه مردم دنیا در حال جهادند! یعنی در حال جهد و تلاش برای رسیدن به اهداف فردی یا اجتماعی شان هستند. یک پدر برای تأمین زندگی روزمره خانواده اش، دیگری رییس جمهوری برای حل معضلات کشورش و آن دیگری مشغول سر بریدن در سوریه و عراق برای اینکه ناهار را با پیامبر(ص) بخورد! قاشقش را هم همراه خودش آورده است!(۱) همگی هم بر اساس نوع تفکرشان، کارشان را جهاد صحیح می دانند. اگر بخواهیم کمی ریشه‌ایتر به این موضوع نگاه کنیم، می بینیم که در حقیقت دو نوع تفکر بیشتر در جهان وجود ندارد: تفکر توحیدی (حاکمیت الله با شعار لا اله الا الله) و تفکر شرکی (حاکمیت «من» با شعار لا اله الا «من»)! که آن ملعون همیشه ی تاریخ، ابلیس متکبر، پرچمش را بلند کرده و قسم خورده است جهاد کند تا روزی که هیچکس در زمین نگوید: «الله»!
کارگروه جهاد متشکل از مجاهدانی است که در راستای خدمت به انقلاب اسلامی، می خواهند «جاهدوا فی الله» را دائماً و بی وقفه دنبال کنند، آن هم «حقّ جهاده»! یعنی اولاً حق جهاد در راه خدا را بشناسند و بشناسانند و ثانیاً آن را به اجرا در آورند و این فقط بر مبنای «توحید من» محقق خواهد شد.
«توحید من» چیست؟
«توحید من» یعنی یک من بیشتر وجود ندارد و او خداست. پس ما «من»های مستقل از خدا نیستیم و همه با هم یگانه ایم. نتیجه این یگانگی ما، می شود: «تو خودمی». حالا که تو خودم هستی، من حتما به تو خوبی خواهم کرد و هرگز به تو بدی نخواهم کرد. یعنی جهد من همواره در راستای خدمت به تو خواهد بود!
خداوند به مؤمنین دستور می دهد که جهاد کنند و حق جهاد را به جا بیاورند. برای تحقق حق در این موضوع باید جهاد مبتنی بر نگاه «توحید من، یگانگی ما، تو خودمی» را بشناسیم که دانش عمیق و متفاوتی دارد و نقطه تمایز جهاد حق با جهاد باطل است. این نوع نگاه، باعث تفاوت بسیار زیاد در روش عملکرد دو گروه می شود. جهادگران باید این دانش عمیق را بشناسند و در عمل به کار بگیرند. میزان بطلان کار (جهاد) هر کس به میزان منیت او و عملکرد متناسب با آن است!
از جمله اوامر بسیار مهم امام خمینی(ره)، استخراج منظم و علمیِ «بایدها و نبایدهای نگرشی و روشی» در حوزههای مختلف از جمله موضوعات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، دفاعی، جهاد و … برمبنای توحید است و آن را از وظایف خطیر متفکران در حوزه علوم دینی دانسته اند. مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تاکید داشته اند. تفکر توحیدی امام خمینی(ره) و امام خامنه ای(مدّ ظلّه العالی) یعنی «ما هیچیم، هر چه هست اوست»، رمز موفقیت انقلاب اسلامی و عبور از بحران های مختلف بوده و هست و امروز بالاترین جهاد، یکسان سازی سطح فکری همه مردم و مسئولین با تفکر عمیق و نگاه توحیدی مقام معظم رهبری است.
جبهه باطل (چه دشمن بیرونی که علناً دشمنی می کند و چه دشمن داخلی که حرکت خزنده اش را برای تخریب ریشه انقلاب بی سر و صدا ادامه می دهد و امام خمینی(ره) آنها را مارهای خوش خط و خال توصیف می کنند) دائما در حال جهد و تلاش است و هرگز راضی نخواهد شد مگر وقتی که همه مردم را به دین خودش درآورد! پس جهاد حق، علاوه بر ابعاد فیزیکی و مادی، یک بعد اصلی و حقیقی دارد و آن توجه به باطن و معنای درست جهاد است. کارگروه جهاد قصد دارد به هر دو بعد بپردازد.
«جاهدوا فی الله حق جهاده» یک دستور همگانی است! نه مختص عده ای از مردم. در راه خدا همه با هم، جاهدوا! هماهنگ، تشکیلاتی، توحیدی، فی الله، حق جهاده!
چه باید کرد؟
در دنیای وارونه امروز، که به قول قرآن آدم ها چپه شده اند و به جای راه رفتن با پا، دارند روی صورت شان راه می روند، «تعریف کلمات» هم دچار وارونگی شده است! پیش از هر کاری باید با همان مبنای اصلی یعنی با «توحید من» کلمات بازنگری و بازتعریفی شوند. تازه بعد از دست یافتن به این تعارف درست است که قدم به قدم مسیر رسیدن به هدف روشن می شود! برای رسیدن به تعریف درست ما باید به زبان الهی خداوند برگردیم. زبانی که از ابتدا خداوند خالق معانی و کلمات به وسیله آن با بشر سخن گفت و آن زبان عربی الهی است. و البته نه این زبان عربی رایج! بلکه عربی قرآن. دنبال کردن معانی کلمات در قرآن و روایات ائمه معصوم(ع)، ما را به علمی می رساند که به آن «علم لغات» می گوییم. این علم آنقدر غنی و هم جانبه است که بدون شک یک روز همه دنیا متوجه می شوند برای پیدا کردن مسیر باید آن را فرابگیرند و به کار ببندند! بنابراین کارگروه جهاد، بازتعریفی لغات مربوط به جهاد را در «پژوهشکده قرآن و حدیث» پیگیری می کند.
اما استفاده از قرآن و احادیث تنها راه رسیدن به حقیقت نیست! خداوند راه دیگری را هم پیش روی ما قرار داده است و آن تفکر است. البته تفکر صحیح با مبنای صحیح! با فعال شدن اندیشه درونی هر فرد، دریای بیکرانی از علم خواهد جوشید! و کارگروه جهاد، این موضوع را در «اندیشکده توحید من» دنبال می کند.
فعالیت های پژوهشکده و اندیشکده کارگروه، در جهت ایجاد «دانشگاه تخصصی جهاد مبتنی بر توحید من» و تربیت «دانشمند مدیر» برای اجرایی کردن طرح های مربوطه است.

کارگروه جهاد مرکز آرمانشهر مهدوی، با هدف نهایی «جهاد تا نشر جهانی نگاه توحید من» در راستای خدمت به انقلاب اسلامی، دو برنامه کلی را دنبال می کند: ۱- دریافت دانش عمیق جهاد مبتنی بر «توحید من» و ارائه این دانش به عموم ۲- ارائه و اجرای طرح های جهادی و باز کردن میدان های جهاد علیه دشمن در سطوح مختلف. بنابراین معاونت های: جهاد فکری، جهاد جانی، جهاد مالی، جهاد آبرویی، جهاد تبلیغاتی، جهاد تهاجمی در این کارگروه مشغول به فعالیت هستند.
با ما همراه باشید…

(۱) یکی از مدافعان حرم تعریف می کرد که یک اسیر داعشی همراه خودش دو قاشق داشت. پرسیدند این برای چیست؟ گفت می خواهم وقتی شما مرا کشتید و وارد بهشت شدم، ناهار را با پیامبر(ص) بخورم!!

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *