بسم الله الرحمن الرحیم. آیا راه میانبری وجود دارد که ناگهان، به سرعت و بدون هیچ هزینه ای، تمام دارایی ها را برای همیشه برای من فراهم کند؟ اگر چنین چیزی وجود داشته باشد و آن را نشناسم، چقدر ضرر کرده ام!… ما می گوییم: ای مردم! تنها با یک ساعت فکر صحیح می توانیم به همه چیزهایی که حسرتش را داریم برسیم. اما شیطان تمام تلاشش را به کار گرفته تا ما این نوع «فکر» را نشناسیم و به کار نگیریم… فکر، راه میانبر است.

«قُلْ إِنَّمَا أَعِظُکُم بِوَاحِدَهٍ أَن تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَ فُرَادَى ثُمَّ تَتَفَکَّرُوا…» (سبأ -۴۶)

فکر جزئی جدانشدنی از وجود انسان هاست؛ هر انسانی در هر مکتبی و عقیده ای، با مسئله «فکر» سر و کار دارد و آن را وسیله ای برای «هر چه بیشتر سود بردن» و «ضرر نکردن» می داند. در طول تاریخ بشر، همیشه «به اصطلاح متفکرانی» در جوامع حضور داشته اند که نظریه های مختلفی را برای «پیشرفت و رسیدن مردم به خوشبختی» ارائه کرده اند. اما هیچ کدام از این نظریات تا به حال نتوانسته این هدف را به طور کامل محقق کند.

«فکر» نور است و نتیجه اش قطعاً خوشبختی است! پس چرا بشر بعد از این همه فکر کردن، به اینجا رسیده که جهان درگیر معضلات بزرگی – از جمله تمام جنگ ها و جنایات، فسادها، انبوه پرونده‌های قضایی، مشکلات مردم در زمینه معیشت، سلامت و… – است؟! چون انسان ها اصلاً فکر نکرده اند؛ بلکه فقط «مکر» کرده اند! و به همین دلیل در عین حال که «دارا» هستند، خیال کرده اند «ندارند» و با همین توهم فقر مشغول دست و پا زدن و به کار بردن انواع مکرها برای «به دست آوردن» هستند و روز به روز هم ندارتر شده اند!

ما به تحقیق می گوییم متاسفانه عموم انسان ها تاکنون هر یک از پی هم «عمری» زندگی کرده اند اما حتی به قدر «ساعتی» هم موفق به تفکر صحیح نشده‌اند! چون اصلاً نمی دانند «فکر» چیست! «خوشبختی» هم فقط و فقط از منشاء فکر صحیح حاصل می شود و تا زمانی که مردم به جای فکر، «مکر» می کند، وضعیت روز به روز بیشتر به سمت خسارت و بدبختی خواهد رفت.

اولین و مهم ترین وظیفه این کارگروه این است که مسئله «فکر» را به درستی بشناسد و بشناساند. چرا که اگر انسان به فکر صحیح توجه نداشته باشد، یک مکار تمام عیار است. تبیین صحیح «فکر» مهم ترین خدمت به بشریت است! و دومین وظیفه، این است که «فکر صحیح» را مورد کاربرد صحیح فردی و اجتماعی قرار بدهد و برای ترویج آن، برنامه ریزی کند.

اما حقیقتاً فکر چیست؟

از آنجا که تا به حال فقط خیال می کردیم معنی «فکر» را می دانیم، حالا نیاز به یک «بازتعریفی دقیق و صحیح از کلمه فکر» داریم و برای این کار نیاز به «شناخت لغات علمی» داریم. در فرهنگ لغات صحیح، فکر معنایی دارد که انسان را به اینجا می رساند: «تو خودمی! چه کار کنم که تو بیشترین بهره مندی را داشته باشی» و مکر (که ضد فکر است) انسان را به اینجا می رساند: «چه کار کنم که همه چیز فقط برای من باشد ولو که در این راستا لازم باشد تو را بکشم»! فکر و مکر هر کدام «زنجیره ای از کلمات» را به دنبال خواهند داشت که کارگروه فکر به بررسی آنها خواهد پرداخت…

این کارگروه با هدف نهایی «ایجاد تحول بنیادین در سطح کشور در تمام موضوعات و ارائه یک منظومه فکری صحیح به جامعه جهانی» مراحل اجرایی زیر را پیش رو دارد:

  • تأسیس پژوهشکده «فکر شناسی» برای استخراج دانش «تفکر» از قرآن و روایات اهل البیت علیهم السلام. و بررسی زنجیره کلمات مرتبط از جمله تفکر شناسی، تعقل شناسی، شعور شناسی، احکام شناسی فکر و … با نگاه صحیح به قرآن متوجه می شویم که تمام آیات قرآن به موضوع فکر پرداخته است!
  • تأسیس اندیشکده «فکرشناسی» که در آن (صرفنظر از آیات و روایات و تنها با استفاده از دانش انفجاری توحید) هر انسانی این ظرفیت را دارد که همه ی مسائل مربوط به فکر را استخراج کند و به کار بگیرد.
  • ایجاد دانشگاه فکر شناسی و تربیت اندیشمندان موحد متخصص

ادامه دارد…

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *