چرا رمضان؟

دو شنبه, 16 اردیبهشت 1398 | 1 | 291

بسم الله الرحمن الرحیم

16 سال است که روزه می گیرم. تازه اگر کله گنجشکی های پیش از سن تکلیف را هم حساب کنم شاید به 20 سال برسد! در خانواده ای مذهبی بزرگ شده بودم. طبیعی بود که روزه های اول به تقلید از اطرافیان  باشد. شاید هم به عشق صدآفرین بزرگترها. هنوز عطر شله زرد و برق رطب های باغ پدربزرگم سر سفره را به یاد دارم. بزرگتر که شدم در کنار خیلی از چراهای ذهنم، چند چرا هم در مورد روزه نشست. جواب های زیادی هم دریافت کردم. اما تازگی ها درباره رمضان با حقیقتی آشنا شده ام. حقیقتی که می خواهم با صدای بلند آن را برای همه دنیا فریاد بزنم...

غفلت عجیبی اتفاق افتاده است. غفلت از معنای دقیق کلمات! معنای رمضان چیست؟ شناخت معنای کلمه «رمضان»، نقطه شروع استفاده واقعی از این فرصت طلایی است. فرصت تبدیل جهنم فعلی -که داریم در آن مردگی (و نه زندگی) می کنیم- به یک بهشت خیلی نزدیک! آنقدر در تاریکی غفلت عجیب مان در طی تاریخ بدون چراغ مسیر را طی کرده ایم که اگر الآن کسی بگوید در عرض یک ماه در همین دنیا به بهشت می رسیم، با تعجب نگاهش می کنیم و راهمان را کج می کنیم و از او فاصله می گیریم. چون دیوانه به نظر می رسد! و همچنان در همان تاریکی کورمال کورمال جلو می رویم.

همانقدر از معنای رمضان بی خبریم که از معنای عدل و تقوا و احسان! بعد هم انتظار داریم مشکلات جامعه مان حل شود! همین الان از هر کسی که کنار شما نشسته است، اگر روزه می گیرد بپرسید چرا؟ می گوید «خدا گفته است». یا نهایتا «می خواهیم با گرسنگان همدردی کنیم»! کج رفته ایم برادر! کج رفته ایم خواهر! این راه به ترکستان هم نمی رسد. آخرش آنجاست که یک عده معاند، از این غفلت تاریخی ما سواستفاده کنند و نه تنها روزه، که همه دین و در نهایت خود خدا را زیر سوال ببرند...

در آستانه ورود به ماه عظیم رمضان هستیم. اما این ورود چگونه است؟ طبق روایت صحیح السند از پیامبر(ص) {1} از همان ابتدای ماه، خدا تمام گناهان را می بخشد!! از همان شب اول؛ گویا شتر دیدی، ندیدی. «هرکه» بوده و «هرچه» بوده. بدون استثنا همه‌ی گناهان ما اعم از سر و علن بخشوده شده و چیزی از گناه برای ما باقی نمی گذارد. بدی‌های مطلق و بی حد و حصر ما، با کرامت مطلق و بی حد و حصر خدا، مثل همه‌ی رمضان‌های گذشته پاک و نابود می شود تا در ادامه ماه اتفاقات مهم تری رقم بخورد. ما هر سال این‌چنین و با این حال وارد ماه مبارک مضان شده‌ایم و خودمان نمی دانستیم. بلکه حتی شاید الان هم باور نکنیم!

مادامی که انسان وارد این حقایق نشده، نمی‌تواند بفهمد خدا چیست؛ رمضان چیست و قرار است چه اتفاقی در رمضان بیفتد. همه‌ی رمضان‌ها یکی هستند. وعده‌ی خداوند در آیات و روایات این است که در رمضانی مبارک، اتفاق عظیمی خواهد افتاد. آن اتفاق که اولش مغفرت الهی است (مانند همه‌ی رمضان‌های گذشته)، میانه‌اش ظهور مهدی(عج) و تحقق جامعه‌ی مهدوی و آرمانشهر مهدوی و آغاز زندگی حقیقی است و پایانش تحقق کامل یگانگی همگانی میان خود و خدا. این حقیقت، حقیقت اصلی است؛ حقیقت توحید این است و شدنی است.

ادامه دارد...

 

{1} وسائل‌الشیعه، جلد ده، صفحه‌ی 244

لطفاً نظر خود را بنویسید:
نام

ایمیل

نظر شما
نظرات مخاطبان : [ تعداد نظرات : 1 نظر ]

یا زهرا س ، 98/02/16 19:24

سلام. این پست عالی بود. تاحالا از این زاویه به رمضان نگاه نکرده بودم. ممنون