در نخستین رویداد ملی فهما، کانون آرمانشهر مهدوی از بین حدود ۲۵هزار کانون در سراسر کشور، موفق به کسب رتبه اول در رشته «غنی‌سازی اوقات فراغت» شد.

گزارش نخستین دوره رویداد ملی فهما

رویداد ملی فهما (مخفف فرهنگی هنری مساجد ایران)، جشنواره ای مسجدمحور در سطح کشور است که با هدف انعکاس فعالیت های کانون ها، ارتباط و تعامل کانون ها با یکدیگر و همیاری و انگیزه بخشی آنها، در سال ۹۸ برای نخستین بار به اجرا درآمد. در مرحله استقرار نظام جامع فهما از مجموع ۲۵۲۶۱ کانون ثبت شده در پرتال «بچه‌های مسجد»، اطلاعات مربوط به فعالیت ها و آثار ۲۴۶۹۳ کانون (معادل ۹۸ درصد) در این پرتال بارگذاری شد و قریب به یکصد میلیون امتیاز به ناحیه کاربریِ کانون‌های مذکور اختصاص یافت.

در مجموع، ۱۲ تیم داوری از شخصیت های برجسته علمی و اجرایی کشور، داوری آثار ارسالی به نخستین رویداد ملی فهما را بر عهده گرفتند.

بالغ بر ۱۲۵۵ کانون، موفق به راهیابی به بخش رقابتی این رویداد شدند و پس از بررسی‌های اولیه از سوی هیئت‌های انتخاب، از این تعداد مجموعا ۵۵۶ کانون به مرحله پایانی داوری راه پیدا کردند. پس از بررسی‌های لازم توسط هیأتهای انتخاب و حضور گروه‌های داوری ، ۱۸ کانون در ۱۸رشته به عنوان کانون برتر انتخاب شدند که کانون «آرمانشهر مهدوی» از استان فارس به عنوان رتبه اول کشوری در رشته (غنی‌سازی اوقات فراغت) با ۱۴۸۶۵ امتیاز برگزیده شد.

۱۸ رشته مدنظر در این رقابت کشوری، شامل این فعالیت ها بود: فعالیت‌های قرآنی، ترویج فرهنگ اقامه نماز، ترویج امر به معروف و نهی از منکر، سرود و آواهای انقلابی، فیلم کوتاه، نمایش، ترویج کتاب و کتاب‌خوانی، طرح‌های بومی خلاقانه، ایده‌های مسجدی، گفتمان‌سازی شعار سال، فضای مجازی و رسانه، ساماندهی و شبکه‌سازی، غنی‌سازی اوقات فراغت، پاسداشت اربعین حسینی، پاسداشت دهه امامت و ولایت، پاسداشت دهه کرامت، پاسداشت دهه فجر انقلاب اسلامی، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت.

البته این نکته باید مورد توجه قرار بگیرد که کانون آرمانشهر مهدوی در طی این سالها در تمام این رشته ها فعالیتهای قابل توجهی داشته است. اما آنچه در مورد کانون آرمانشهر مهدوی حائز اهمیت است، این است که فعالیت های این مرکز بسیار گسترده تر و عمیق تر از قالب تعریف شده در سامانه فهما بود! که این موضوع به اطلاع داوران گرامی رسانده شد. فعالیت های مبنایی و ریشه ای همچون:

  • نشر معارف «توحید من» و تبیین مسائل آن و تبیین شعار اصولی کاربردی و تحول ساز «توحیدمن، یگانگی ما، تو خودمی»
  • تبیین معارف مهدوی مبتنی بر نگاه و باور «توحیدمن» در ۴ سطح: مهدی شناسی، ظهور و زمینه سازی، مهدی یاری (قبل و بعد از ظهور) و مهدی نگهداری (بعد از ظهور)
  • ایجاد مرکز جامعه شناسی مقایسه ای و تبیین ابعاد «جامعه ی اسلامی مهدوی دارای تفکر توحیدی»و شروع اقدام عملی برای جامعه سازی مبتنی بر باور «توحیدمن، تو خودمی» با حضور اعضای همفکر و علاقمند به زندگی اجتماعی آرمانشهری توحیدی تحت عنوان «ایجاد جامعه آرمانشهر مهدوی» و همچنین تشکیل ۱۴ کارگروه آرمانشهری با ارائه طرح های ناب اجرایی برای حل معضلات جامعه
  • تشکیل پژوهشکده و اندیشکده توحیدمبنا

همه فعالیت های این مرکز در جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری(مدّ ظله العالی) و خدمت به انقلاب اسلامی آن هم از طریق نشر معارف توحیدی مورد تاکید امام خمینی(ره) است.

با توجه به محدود بودن سامانه فهما برای ثبت چنین فعالیت هایی، به ناچار عمده فعالیت های مرکز در رشته اوقات فراغت ثبت گردید.

در مرحله داوری شاهد آن بودیم که یکی از داوران با مرکز تماس گرفته و ابراز علاقه کرده بود که به شیراز سفر کند و حضوراً با این کانون و فعالیت های آن آشنا شود!

جناب آقای صابر سهرابی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۹۸ در سامانه فهما، کانون آرمانشهر مهدوی را برای عضویت خود انتخاب کردند.

پس از نهایی شدن مراحل داوری، حجت الاسلام و المسلمین حبیب رضا ارزانی، مشاور وزیر و رییس ستاد عالی کانون های مساجد کشور، طی یک تماس تلفنی با مدیر محترم کانون آرمانشهر مهدوی، استاد گرانقدر، حجت الاسلام سعید عبداللهی، اعلام کردند که این کانون در رشته غنی سازی اوقات فراغت موفق به کسب رتبه اول در بین ۲۵هزار کانون در کشور شده است.

سپس دبیرخانه کانون های مساجد استان فارس، اقدام به ساخت یک مستند از فعالیت های این کانون کردند که در روز ششم اسفند فیمبرداری و مصاحبه های مدنظر انجام شد.

قرار بر این بود که ۱۸ کانون برتر در اسفندماه ۱۳۹۸ در برنامه فرمول یک حضور یابند که با توجه به شیوع کرونا، این موضوع به بعد از عید موکول شد.

پس از کاهش محدودیت های اجتماعی حاصل از کرونا، از مدیران این کانون ها جهت شرکت در آیین تجلیل از کانون های برگزیده نخستین رویداد ملی فهما دعوت به عمل آمد و این برنامه در تهران با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جناب آقای دکتر عباس صالحی به انجام رسید.

جناب آقای استاد عبداللهی بنا به دعوت رسمی از سوی ستاد عالی و اصرار دبیرخانه استان فارس، به تهران سفر کردند. دیدار با وزیر ارشاد (جناب آقای صالحی)، دیدار با رییس ستاد عالی (جناب آقای ارزانی)، دیدار با سرپرست اداره کل آموزش، پژوهش و فناوری اطلاعات (جناب آقای ریزانه)، گفتگو با سایر مدیران کانون های برگزیده، مصاحبه با خبرگزاری شبستان و حضور در برنامه تلویزیونی فرمول یک، از جمله برنامه های این سفر بود که اخبار و گزارش تصویری آن در سایت شبستان و دیگر سایت های خبری منعکس شد.

جناب آقای ارزانی پس از صحبت با استاد گرانقدر، جناب آقای عبداللهی، اذعان داشتند که “ما با یک دولت طرف هستیم، نه یک کانون فرهنگی!” اینها همه به لطف الهی محقق شد. جهت کسب اطلاع بیشتر اینجا کلیک کنید.

گزارشی که خواندید درباره نخستین دوره رویداد ملی فهما تهیه شده است. اگر درباره این مطلب نظری دارید، در پایین بنویسید یا اینجا امتیاز بدهید

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (۳رای، میانگین: ۴,۳۳ از ۵)
Loading...
آخرین نظر و۱۰۰ نظر (های) دیگر باید تأیید شود.
۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *