بسم الله الرحمن الرحیم. مسئله امنیت، از جمله موضوعات مورد توجه جامعه جهانی است. انسانی که همه امکانات یک زندگی مرفه را دارد، اما امنیت ندارد، هیچ لذتی از دارایی اش نخواهد برد. همیشه در سطوح مختلف، قلدرهایی هستند که با ایجاد رعب از دیگران سواستفاده می کنند. از پدر یک خانواده گرفته تا قلدرهایی که می خواهند بر همه جهان حکومت کنند. دیوانه هایی که یک شب ممکن است تصمیم بگیرند دکمه ای را فشار بدهند و نقطه ای از دنیا را با بمب اتم نابود کنند. آیا امنیت کامل و دائم، یک رویاست؟ یا محقق شدنی است؟ امنیت کامل متعلق به کیست؟

خداوند در قرآن می فرماید: «فَأَیُّ الْفَرِیقَیْنِ أَحَقُ‏ بِالْأَمْنِ‏ إِنْ‏ کُنْتُمْ‏ تَعْلَمُونَ» (انعام-۸۱) کدام دسته از آدم‌ها، واقعاً عملاً حقّاً در امنیت هستند؟ اگر شما عالِم هستید، بگویید! امنیت صحیح و پایدار فقط از طریق بازیابی «منِ اَمنِ الهی خودمان» ایجاد می شود. یعنی رسیدن به مقام «مؤمن» و «موحّد» شدن. مؤمن یعنی «در امنیت کاملِ دائمی و همیشگی» و این امنیت فقط با «توحیدِ من» «یگانگی ما» و «تو خودمی» میسّر است. آدم های مشرک هرگز امنیت فردی و اجتماعی را نخواهند چشید! به آرامی می گوییم تا گوش های نزدیک هم بشنوند: مشرک یعنی هرکسی که می گوید “من منم، تو تویی، خدا هم خدا. چند میلیارد من در زمین وجود دارد و همه مستقل از هم، نه یگانه با هم!”. دقت کنیم: صاحب این نوع فکر، هرچند مسلمان باشد، اسلامش شرکی است!!

این کارگروه با هدف نهایی «ایجاد امنیت کامل همیشگی» مراحل اجرایی زیر را پیش رو دارد:

۱-    تأسیس« پژوهشکده» برای استخراج دانش «امنیت» از قرآن و روایات اهل البیت علیهم السلام. و بررسی زنجیره کلمات مرتبط با مسئله امنیت. با نگاه صحیح به قرآن متوجه می شویم که تمام آیات قرآن به موضوع امنیت پرداخته است!

۲-    تأسیس «اندیشکده» که در آن صرفنظر از آیات و روایات و تنها با استفاده از «تفکر صحیح» می توان به طور کامل به علم امنیت رسید.

۳-    ایجاد دانشگاه امنیت شناسی و تربیت مدیران امن

این مقاله کوتاه در روزهایی نوشته شد که دل های زنده دلان و آزادمنشان در سوگ شهید قاسم سلیمانی، شهید امنیت، می سوخت. بحث رایج دوست دارانش این بود که باید انتقام خونش را بگیریم ولی دیگران می گفتند امنیت کشور به خطر می افتد. این مقاله، روزنه ای بود به این پرسش که امنیت کامل متعلق به کیست؟

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *