رمضانی مهدوی و بدون شرک؛ شماره یک

شنبه, 21 اردیبهشت 1398 | 1 | 273

بسم الله الرحمن الرحیم

ورود به ماه مبارک رمضان

حمد و سپاس خدای تبارک و تعالی را که از فضل و رحمت خودش به ما فرصت دوباره ای داده و با وجود این همه بدی و بیچارگی که داشته و داریم، باز هم ما را پذیرفته و وارد ماه مبارک رمضان کرده است. اما این ورود چگونه است؟ آن‌گونه که از همان ابتدای ماه، ما را بخشیده است! بدون استثنا همه‌ی گناهان ما اعم از سر و علن را بخشیده است. ما این‌چنین و با این حال وارد ماه مبارک مضان شده‌ایم. باورش سخت است؟ به این مسئله خواهیم پرداخت.

علت تمام بدبختی‌های بشر «شرک» است؛ و علت «شرک»، نادانی

خداوند تبارک و تعالی به ما می‌فرماید: ای کاش می‌دانستی چه هستی و چه بودی! و ای کاش می‌دانستی من چه کرده‌ام! متأسفانه تمام بدبختی و بیچارگی بشر تا کنون همین جهالتش از روی بی‌معرفتی‌اش بوده است! دنیازدگی، توجه به خود، خودخواهی و خودنگری بشر، باعث شده که او اصلاً نداند اوضاع و احوال اطرافش چگونه است! چه بوده و چه شده!...

تنها مشکل انسان و بشریت تاریخ، شرک او بوده و همه‌ی جهنم‌ها، فقرها و بدبختی‌ها از شرک و ارتباط مستقیم شرک با «منِ» انسان است. از نگاه خداوند، شرک چیزی به جز «من» و «خود» نیست. اصلاً شرک یعنی همین «منِ» دوم؛ «منِ» غیر خدا. خداوند متعال در سوره‌ی مبارکه‌ی توبه می‌فرماید که این مشرکین بیچاره «نمی‌دانند» (لِأنَّهُم قَومٌ لا یَعلَمون). اما چرا نمی‌دانند؟ به خاطر توجه به خود که همان شرک است و منتهی می‌شود به همه‌ی نادانی‌ها، کوری‌ها و مشکلات دیگر. ما به خاطر جهل مان، نمی‌فهمیم که هر سال در این ماه مبارک رمضان، در عالم چه اتفاقی افتاده...!

ارتباط میان رمضان، مهدی (عج)، توحید

رمضان ماه رسیدن همه‌ی انسان‌ها به کمال توحید، در روز عید فطر است. یعنی رسیدن همه به فطرت پاک توحیدی. رمضانی که از نگاه قرآن کریم و روایات معصومین(ع)، ماهی است که در اولین روزش، «نور» خلق شده؛ که همه چیز در نور است. از خوبی‌ها، هیچ وجودی نیست که در خارج از دایره‌ی نور قرار گیرد؛ هر چه خوبی است، در نور است. رمضان ماهی است که در آن علم خلق شد. در آن بهشت خلق شد. رمضان ماهی است که در آن صیحه‌ی آسمانی، ظهور مهدی(عج) را اعلام می‌کند و در یکی از روزهای این ماه است که نام مهدی(عج) و پدرش(ع) در زمین و زمان طنین افکن می‌شود. رمضان ماهی است که پیامبر اکرم(ص) در یکی از شب‌های آن ماه به معراج رفت و به اوج کمال مطلق در معراج رسید و حق را مشاهده کرد.

همه‌ی این‌ها مواردی است که با توجه به آن، همان طور که گفتیم، هرکس می‌خواهد اصلاح فردی اتفاق بیفتد، هرکس می خواهد اصلاح زمین و زمان اتفاق بیفتد، هرکس می‌خواهد مهدی(عج) ظهور کند، هر کس می‌خواهد بدی‌ها برود، هر کس می‌خواهد خوبی‌ها محقق شود، نمی‌تواند به رمضان و به ارتباط آن با مهدی(عج) و ارتباط این‌ها با بهشت (بهشت زمینی و بهشت اخروی و بهشت متعالی) و همچنین ارتباط این‌ها با «توحید» و «شرک» فکر نکرده و نپردازد. قرآن کریم و معصومین(ع) میان این‌ها ارتباط قائل هستند.

شیطان و دایره‌ی شرک

شیطان دایره و حلقه‌ای گسترده، جهانی و تاریخی به راه انداخته که همان شرک است. دایره و حوزه‌ی شرک. میدان شرک میدانی است که شیطان در جنگی که علیه خدا و خوبی‌ها به راه انداخته، اعلام کرده که تمام بشر را به آن وارد خواهد کرد و همه را به دایره‌ی شرک خواهد آورد تا آن‌ها نیز مانند شیطان در برابر خدا بایستند و اعلام جنگ کرده و به خدا هشدار دهند. خداوند نیز این حرف شیطان را پذیرفت. البته شیطان خود ابراز کرد که با «مخلَصین» کاری نمی‌تواند کند.

حال این دایره‌ی گسترده‌ی شیطنت، شرک، فساد، کفر و بی ایمانی، همه‌ی بشر را در خود جای داده است و کسی که می‌خواهد از این دایره خارج شود و خارج از آن بماند و در راستای ایمان عمل کند، منتهای آرزویش این است که در شب قدر مشمول مغفرت خداوند قرار گیرد! این از نادانی و جهالت ماست و این‌که نمی‌دانیم قضایا چیست، که نهایت درخواست و آرزویمان این شده!

ادامه دارد...

برچسب‌ها:

لطفاً نظر خود را بنویسید:
نام

ایمیل

نظر شما
نظرات مخاطبان : [ تعداد نظرات : 2 نظر ]

حامد ، 98/02/22 09:45

سلام مننظورتون از این جمله آخر "کسی که می‌خواهد از این دایره خارج شود و خارج از آن بماند و در راستای ایمان عمل کند، منتهای آرزویش این است که در شب قدر مشمول مغفرت خداوند قرار گیرد! این از نادانی و جهالت ماست و این‌که نمی‌دانیم قضایا چیست، که نهایت درخواست و آرزویمان این شده!" چی بود؟ یعنی مغفرت کمترین چیزیه که از خدا باید بخوایم؟

پاسخ : مدیریت سایت ، 98/02/22 10:34

طبق روایت صحیح السند از پیامبر (ص) همان اولین شب ماه مبارک خداوند تمام گناهان را میبخشد تا در ادامه ماه مبارک اتفاقات مهم تری رخ دهد. توصیه میکنیم قسمت های بعدی را دنبال کنید...